Birkas

Image

Ar Džonu Grīnu pirmo reizi iepazinos, kad draudzene iedeva izlasīt rakstnieka debijas romānu  ”Looking for Alaska”. Starp citu, man ļoti patika un es zināju, ka noteikti pie Džona Grīna daiļrades atgriezīšos. Runājot par romānu ”The Fault in Our Stars” jeb latviski ”Mūsu zvaigžņu vaina” ilgi nevarēju izdomāt, vai lasīt oriģinālā valodā kā ”Looking for Alaska”, vai tomēr pagaidīt, kad izdos latviski šo brīnišķīgo grāmatu. Un tomēr sagaidīju šīs (atkārtošos) brīnišķīgas grāmatas tulkojumu.

Romāna galvenā varone ir Heizela, kura ir vien 16 gadus jauna, bet jau nolemta nāvei, jo ir slima ar plaušu vēzi. Lai arī brīnumzāles (kā pats autors atzina – ir viņa izdomātas) ir samazinājušas audzēju un ir apturējušas slimības attīstību, Heizela labi apzinās, ka viņas dzīves pēdējā nodaļa ir uzrakstīta reizē ar diagnozi. Atbalsta grupā, uz kuru viņa ik nedēļu dodas, viņa satiek Augustu – puisi, kurš brīnumainā kārtā ir izveseļojies no audzēja. Bet ne viss ir tik skaisti kā pirmajā brīdī šķiet, jo vēzis ir viņam laupījis kāju. Un, protams, starp viņiem uzplaukst skaista draudzība ar mīlestības piegaršu.

Nebaidieties, šī nav depresīva grāmata. Kā pats autors ir teicis – šī nav grāmata par ”vēža slimniekiem”, šī ir grāmata par jauniešiem, kuri slimo ar vēzi, un viņu vecākiem, kuru bērni ir slimi ar vēzi.

Dzīvē ir tikai viena draņķīgāka lieta par slimošanu ar vēzi: ja ar to slimo tavs bērns.

Un vēl par vecākiem runājot, man nepatika Heizelas tēvs, kurš tika attēlots kā pīkstulis, kurš vienmēr raud (ir jau par ko, bet tomēr), un pretstats bija māte, kura bija ģimenes galva – ļoti stipra sieviete. Un tajā aspektā arī bija redzams no kā Heizelai iedzimts spēks un izturība.

Grāmatu raksturojot trīs vārdos, es teiktu – sirdi plosoša, brīnišķīga un nozīmīga. Nedomāju, ka to izlasot, kāds paliks vienaldzīgs, jo tā ”paņem” tevi. Ne velti šo grāmatu izlasīju 4 stundās un izraudāju gada normu. Atzīšos, pat bija brīdis, kad šķita, ka vairs nespēju lasīt tālāk – pārāk skumji palika, bet (atkārtošos) šī nav depresīva grāmata, nepavisam, tikai ļoti dziļa un atklāta. Un humoristiska. To nevar aizmirst.

Tagad jāgaida filma, kura plāno iznākt vasarā. Vairāk par filmu šeit.

Vēl kāds citāts:

Viņam lasot, es iemīlējos tā, kā cilvēks aizmieg: vispirms palēnām, tad visa uzreiz.

Mans vērtējums:

5/5

Advertisements